آنوسكوپي

آنوسکوپی یا بررسی مقعدی یک روش پزشکی و نوعی چکاپ سرپایی برای معاینه مقعد است. آنوسکوپی برای تشخیص درگیری ناحیه مقعد با ویروس HPV و هرگونه ایجاد تغییرات پیش سرطانی یا سرطانی در این ناحیه می باشد.

این روش می‌تواند به پزشک کمک کند تا هرگونه ناهنجاری در مقعد را به طور دقیق تشخیص دهد. برای انجام  این روش تشخیصی، پزشک دستگاهی به نام آنوسکوپ را در مقعد بیمار قرار می‌دهد و داخل کانال مقعد را با جزئیات کامل قبل و بعد از استفاده از اسید استیک 3 درصد مشاهده کند. قبل از انجام آنوسکوپی باید خود را آماده کنید و حتما باید مثانه و روده خود را تخلیه کنید. ممکن است برای تخلیه  روده پزشک از شما بخواهد از ملین استفاده کنید و برای شما تجویز کند.

مراحل آنوسکوپی یا معاینه مقعدی

آنوسکوپ یک لوله نوری می‌باشد که هنگام بررسی با روشن نمودن داخل مقعد جزئیات آن را به خوبی نمایش می‌دهد.در مرحله اول بیمار باید لباس زیر خود را در بیاورد و به شکل دو زانو و خمیده به سمت جلو روی تخت قرار بگیرد ، یا اینکه به پهلو دراز بکشد و دو زانوی خود را به داخل شکم جمع کند. پزشک در حین انجام این تست در صورت مشاهده تغییرات سلولی بعد از استفاده از اسید استیک 3 درصد،از نقاط مشکوک نمونه برداری می کند.این معاینه حداکثر 10 دقیقه طول خواهد کشید.

عوارض آنوسکوپی یا معاینه مقعدی

آنوسکوپی یک آزمایش و معاینه مقعدی است و مثل هرگونه مداخله جراحی،با عوارض یا خطرات خاصی همراه است. آنوسکوپی بدون درد است و بیمار دردی را احساس نمی‌کند. ممکن است هنگام انجام معاینه مقعدی احساس فشار یا تمایل به اجابت مزاج داشته باشید. اگر مبتلا به بواسیر (همورویید)  باشید مقدار کمی خونریزی هنگام انجام کار طبیعی است.بعد از نمونه گیری احتمال خونریزی یا عفونت وجود دارد که این احتمال کم می باشد.

آنوسکوپی یا معاینه مقعدی دز زنان با سابقه رابطه جنسی مقعدی حهت  تشخیص زگیل تناسلی مقعدی و تغییرات پیش سرطانی و سرطانی بکار می رود.

کلام آخر:

بانوان گرامی همانطور که میدانید پیشگیری بهتر از درمان است ، پس به سلامتی خود اهمیت بدهید.در صورت ابتلا به:

  • ضایعات پیش سرطانی دهانه رحم
  • عفونت با ویروس HPV 16 بیش از یکسال
  • زگیل تناسلی بخصوص در نواحی اطراف مقعد
  • داشتن سابقه رابطه جنسی مقعدی

حتما جهت معاینه و بررسی و انجام تست مقعدی از نظر زگیل مقعدی و در صورت نیاز انجام آنوسکوپی به فلوشیپ اونکولوژی زنان مراجعه نمایید.